Bloom un Sihirli Dunyasi

Sihirli Dünyaya Hoşgeldiniz !
 
AnasayfaPortalliGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 RPG/RP/FRP Nedir ?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Bloom
Peri , Ejder Kızı , Winx Lideri
Peri , Ejder Kızı , Winx Lideri
avatar

Mesaj Sayısı : 181
Yaş : 25
Localisation : Princess of Domino !
Kayıt tarihi : 26/02/07

MesajKonu: RPG/RP/FRP Nedir ?   Çarş. Şub. 28, 2007 5:52 pm

FRP Nedir? [Hiç Bilmeyenler için]

Kısaltmanın açılımı "Fantastik Rol Yapma"dır. FRP, malzemesini çoğunlukla hayal gücü oluşturan bir masaüstü (board ve ya kağıt-kalem) oyunudur. Başka deyişlerle; doğaçlama sözlü tiyatro, doğaçlama hikaye yazma/anlatma veya evcilik/kovboyculuk.

FRP çocukken oynadığımız hayal etmeye dayalı oyunların derinleştirilmiş, sabit kurallar getirilmiş halidir. Böylece oyuncular mızıkçılık yapamaz. FRPyi çocuk oyunu değil yetişkin oyunu yapan ayrıntılı kural setleri olmasıdır.

Bir hikaye anlatıcısı vardır. Bu kişiye "Zindancı Başı" (DM)denir. Bu kişi kısaca bir bilgisayar oyununda yapay zekanın yaptığı işi yapar. Yani oyuncuların içinde bulunduğu evrenin her şeyini şekillendirir.

Oyuncular ise, hikaye içinde yer alan kendi karekterlerinin olaylara nasıl tepki vereceklerini anlatırlar.

Oyunun içinde geçtiği evrene uygun bir kural seti şeçilir. Her türlü evren için kural setleri vardır ama hepsini Türkiye'de bulmak zordur.

Mesela, orta çağda geçen büyülü bir dönem için "Zindanlar ve Ejderhalar" (Dungeons and Dragons)seti idealdir. Bu kural setinde oyuncunun olabileceği karekterlerin sınırları, karşılarına çıkablicek yaratıkların çeşitleri, satın alınabilcek silahların ve öğrenilebilecek büyüler vb belirlenmiştir.

Mesela, bir Şövelye asla yalan söyleyemez, kötülük yapamaz ve kötülüğü görmezden gelemez. Ayrıca bir Şövelye macera boyu ilerledikce silah kullanma yetenekleri yanında, tanrısından gelen güçlere kavuşur, ve çok güçlü bir şövelye aynı zamanda tanrısının mucizelerini gerçekleştirebilir.

Bunların neler olduğu, seviyeleri, güçleri, hasarları, etkileri sayfalarca kitap olarak belirlenmiştir.

Ayrıca oyunda şans etkenini katmak için zar sistemi getirilmiştir. Ki çok çeşitli zarlar vardır: d4(4 yüzlü), d6, d8, d10, d20, d30 ve küreye benzemesine karşın d100.

Zarlar şöyle kullanılır: karekteriniz "Kas Güçü" 16 değerinde ise -ki bu değer de oyunun en başında zar ile belirlenir- güç kullanarak yapacağı işlerde attığı zara +3 ek alır ([Stat - 10]/2, bu durumda (16-10)/2=3). Bu da demektir ki, ZindanciBaşının açılma zorluğunu 15 olarak tercih ettiği bir ağır kapağı açması için 20 yüzlü zardan en az 12 atması yeterli olacaktır ki +3'luk ek ile 15 sınırına ulaşabildiği için kapak oyuncuya açılacaktır.

Bu kural yığınları gözünüzü korkutmasın, bir oyuncu sadece ne yapmak istediğini söyler, her şeyi ZindancıBaşı hallader. Oyuncu sadece oynadığı karekterin sınırlarını bilse yeter; bir savascıyı canlandırırken, büyü yapacağım derse ayıp olur.

FRPde, 2. Dünya Savaşındaki bir doktoru ya da 3000 yılındaki bir robutu ve ya bir zaman polisini, isterseniz bir vampiri canlandırabilirsiniz; kısacası hayal gücü üst sınırdır.

FRP Nedir?
FRP'de denen Fantasy Role Playing,yani Fantastik Rol Yapma Oyunu dur.Oyundaki amaç eğlenmektir başta.Sonraki ise rol yapmaktır.Sakın oyunu bir Diablo ile karıştırmayın.Çayıra çıkıp ork kestiğiniz bir oyun değil bu&Oyuncuların istedikleri her şeyi yapma,her şeyi düşünme özgürlükleri var.Ama oynattığı karakterin kapasitesi ve kişiliğini aşmamak şartıyla.Mesela bir Barbar Fireball büyüsünü yapamayacağı gibi Büyücü de Great Sword kullanamaz.Ve tabii karakterin kişiliği,mesela bir paladin(iyiliğin koruyucuları,şovalyeler)asla bir goblinle anlaşma yapmaz,hatta goblin gördüğü yerde kılıcını çekerek,(paladinler gözüpek ve cesurdurlar,görevleri uğruna canlarını feda etmekten kaçınmazlar)goblin grubu kaç kişi olursa olsun saldırır.Fakat bir düzenbaz(hele ki buçukluksa!ki en sevdiğim classlardan biridir) goblinlerle bedava olmak şartıyla bir akşam yemeği bile yer!(genellikle buçukluk/düzenbaz karakterlerin başına komik olaylar gelir,oyunda çok daha fazla eğlenmek için bir düzenbaz şarttır)Örneklerde uzar gider,ama mantığı anlamışsınızdır.Zaten bütün class(sınıf-mesela yukarıdaki düzenbaz bir sınıftır.)ların kişilik özelliklerini anlatacağım o bölüme gelindiğinde.

Bu oyun nasıl oynanır?
Bu oyunu oynamak için en az 2 kişiye ihtiyaç var.1 DM-----Hemen açalım.DM açılım olarak Dungeon Master yani Zindan Efendisi demek.DMin görevi senaryoya bağlı kalarak oyunu yönetmek.Ama çok önemli bir husus var ki çok fazla senaryoya bağlı kalmamak o da. Oyuncuları kısıtlamadan oynanacak oyun her zaman daha iyidir.Bunun için de DMin biraz doğaçlama yeteneğine sahip olması gerek.Oyunu yönetmekten kasıt da oyunda oyuncuların karşısına çıkacak karakterleri oynatmak,(yani onların rolünü DM alıyor)düşmanlarla savaşırken düşmanların zarlarını atmak(zar atma sistemini aşağıda anlatacağım)ve karakterlerin aldıkları hasarları(Savaşta belli hasarlar alacaksınız tabii ve bazı büyülerin etkileri de çeşitli özelliklerinizi eksiltecek,mesela bir büyü strengh(güç)özelliğinizi düşürürse düşmana silahınızla vereceğiniz hasar miktarı düşer.Büyü etkileri kalıcı değildir hatta çok kısa sürerler diyebiliriz.Bazıları da varki çok uzun sürer.Neyse asıl konuya dönelim.)karakter kağıdına yazar ve düşmanların aldıkları hasarları hesaplar bir yere not alır.Hesaplamalar bazen çok uzun sürebilir.Bu yüzden bir hesap makinesine(ya da bizim Hakan arkadaşımız gibi canlı bir hesap makinesına )ihtiyacınız olabilir.Hesaplamalar için DMe yardım edecek birileri olursa çok iyi olur.Bir oyuncu DMe bu konuda yardımcı olabilir.Oyunun aksiyonu düşmemiş olur.-----(en az!hatta 1 kişiyle oynanan oyunlardan pek hayır gelmez 3 kişi makbuldür)1 Oyuncu.Oyuncu sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyidir.Ama çok da fazla olmaması gerekir.Fazla oyuncu sayısı DMin kafasını çorbaya çevirebilir.Söylediğim gibi 3 oyuncu en iyisidir.Oyuncuların görevi ise rol yapmaktır.Oyuncular öncelikle oynatmak istedikleri karakterleri seçerler.Bu karakter senaryoda mevcuttur.Bu karakterlerden birisini seçmelidirler.Oyuncular kendi yarattıkları bir karakterle oynamamalıdırlar.Yeteneklerini ve özelliklerini tabii yine oyuncu ayarlayacak ama karakterin geçmişinin DM tarafından(ve ya campaign pack alırsanız kutunun içindeki karakterler var)yazılması senaryoda olacak sürpriz olayları da beraberinde getirir ki mesela hapisten kaçan bir hırsız vardır ve hapse girmesini de en iyi arkadaşı sağlamıştır.Onunla karşılaşma sahnesi oyunun senaryosuna müthiş bir katkı sağlar.Ha bu geçmişi karakter yazıp DMe verir ve DMde bunu senaryoya uydurur ama baştan tüm kurgusu yapılmış bir senaryo her zaman iyidir.Yani oyunun sonu bir yerlere varmalı ortalıkta dolaşıp ork kesmemeli oyuncular bir yerden sonra.Ve oyuncular da haritada her istedikleri yere gitmemeliler.Bunun için DM bazı şeyler uydurur ki zaten oyuncuların bir görevleri varsa oyuncular görevin gösterdiği yolda yürüyecekleri için bu genellikle sorun olmaz sanıyorum.

_________________
Winx Love
Bloom and Sky :
Season 2 ; 26 Episode ; Last Battle ; Final Wink Wink Wink

Bloom says : '' My Hero is Sky '' I love you
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://bloommagicpower.editboard.com
Bloom
Peri , Ejder Kızı , Winx Lideri
Peri , Ejder Kızı , Winx Lideri
avatar

Mesaj Sayısı : 181
Yaş : 25
Localisation : Princess of Domino !
Kayıt tarihi : 26/02/07

MesajKonu: Geri: RPG/RP/FRP Nedir ?   Çarş. Şub. 28, 2007 5:58 pm

FRP NEDİR???FRP Fantastik Kurgudan doğmuş bir oyun türüdür.FRP'nin açılımı Fantasy Role Playing yani Fantastik Rol Yapma'dır.FRP'nin esas amacı insanların hayal gücünü geliştirmek ve karşılaştıkları durumlara verdikleri tepkileri düzeltmek ve geliştirmektir.FRP tiyatroya çok benzemektedir ama FRP çok yüzlü zarlarla oynanır; FRP'de bir senaryoya bağlı kalınmaz oyuncular kendi kararlarını verebilirler ve bu kararlara bağlı kalarak haraket ederler işte bu da FRP'nin tiyatrodan en büyük farkıdır.


FRP NASIL OYNANIR???


FRP oynamak için aslında o kadar çok şeye ihtiyaç yoktur.Sadece arkadaşlarınızın olması yeter ve bu bile çok eğlencelidir ama gerçekten FRP oynamak istiyorsanız belli başlı malzemelere ihtiyacınız var demektir.
FRP oynamak için en başta D&D(dungeons and Dragons)'nin hazırlamış olduğu FRP kural kitaplarına ihtiyacınız var.Bu kitaplar;
1-Player's Hand Book (Oyuncun El Kitabı)
Bu kitapta D&D ırklar , sınıflar , büyüler ve bunlar gibi oyuncunun bilmesi gereken tüm bilgiler bu kitapta yer almaktadır yani bu kitap olmadan hiçbirşey yapamazsınız...
2-Dungeon Master' Guide (Zindan Efendisi'nin Kılavuzu)
Bu kitapta prestij classlar(üst sınıflar), büyülü eşyalar ve DM'e yardımcı olucak bilgiler yer almaktadır...
3-Monster Manual (Yaratık Kullanım Kılavuzu)
Bu kitapta D&D'nin hazırlamış olduğu tüm fantastik yaratıklar bulunmaktadır.Oyunda oyuncuların savaşıcağı yaratıklar buradan belirlenir.Bu kitabın 2.ve3. seriside vardır.
Bunun dışında FRP oynamak için 7 tane çok yüzlü zara ihtiyacınız vardır.Bu zarlar;
d4,d6,d8,d10,12,d20,d100


Bu malzemeleri temin ettikten sonra geriye oynıyacağınız kişiler kalıyor.Oyun için en azından 4 veyahut 5 kişiye ihtiyacınız vardır.
Bu kişilerden biri DM diğerleride oyuncu olur.Bu oyuncular karakterlerini belirler ve DMde onlara bir background hazırlar böylece oyuna başlarlar.DM oyunda ağırlığını koymalıdr yoksa oyuncular sürekli karşı gelmeye başlar ve oyun çekilmez bi hal alır bunun için DM'in ağırlığını koyması gerekir ya DM oyuncuları çok güzel lafla oturtucak yada DM o arkadaşların karşısına bir red dragon ordusu çıkartıcak...Eğer oyuncular hibir şekilde DMi dinlemiyorsa zatn onlar FRP oynamak istimiyorlardır DM'e tavsiye boşuna böyle insanlarla zaman kaybetmeyin...
Oyuna tamamen başlandığı zaman oyun oyuncunun karakter kağıdına ve oyuncunun kararlarına göre devam eder.Karakter kağıdına statlar,büyüler,silahlar ve bunun gibi oyuncu bilgileri yer alır ve böylelikle oyuncu hayır ben ölmedim yada niye ben o ejderhayı öldürmüştüm diyemez...
Oyun bu şekilde sürer gider....

_________________
Winx Love
Bloom and Sky :
Season 2 ; 26 Episode ; Last Battle ; Final Wink Wink Wink

Bloom says : '' My Hero is Sky '' I love you
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://bloommagicpower.editboard.com
 
RPG/RP/FRP Nedir ?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bloom un Sihirli Dunyasi :: Genel :: Kurallar - Duyurular-
Buraya geçin: